1. Wstępna analiza celu i struktury organizacji

Zanim rozpoczniesz proces rejestracji fundacji lub stowarzyszenia, ważne jest, aby szczegółowo określić cel działalności, formę organizacyjną i sposób zarządzania. I tak: fundacja posiada zarząd fundacji, który może składać się z kilku osób, w zależności od zapisu w statucie. W rzeczywistości wiele fundacji ma kilkuosobowy zarząd, który podejmuje decyzje kolegialnie, dopuszczalne są fundacje jednoosobowe. Stowarzyszenie natomiast działa na zasadzie kolegialnego zarządu, co wpływa na sposób tworzenia statutu oraz struktury wewnętrznej. Zdefiniowanie celów pomoże określić, jakie dokumenty będą wymagane i jak będą brzmiały zapisy statutowe.

Aby założyć fundację – pamiętaj, że musisz mieć 1000 zł na fundusz założycielski,

2. Opracowanie statutu

Statut to najważniejszy dokument, który określa zasady funkcjonowania organizacji. Dla fundacji i stowarzyszenia statut musi zawierać informacje takie jak:

    Nazwa organizacji

    Cel działania

    Siedziba i obszar działania

    Struktura organizacyjna (w tym skład zarządu)

    Zasady członkostwa w przypadku stowarzyszenia

    Zasady gospodarki finansowej Statut musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, a także precyzyjnie określać mechanizmy działania organizacji.

3. Zgromadzenie wymaganej dokumentacji

Przygotowanie dokumentacji jest kluczowe do rozpoczęcia procedury rejestracji:

    Dla fundacji: konieczne jest przedstawienie aktu notarialnego, który będzie potwierdzał wolę założycieli oraz ich darowiznę na rzecz fundacji (w przypadku fundacji mających majątek początkowy).

    Dla stowarzyszenia: należy przygotować protokół z zebrania założycielskiego oraz listę członków założycieli, którzy muszą być pełnoletni i posiadać obywatelstwo polskie lub UE.

4. Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

Rejestracja fundacji i stowarzyszenia odbywa się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wniosek o wpis zawiera formularz KRS-W20, który jest składany do odpowiedniego sądu rejestrowego. Dokumenty, które należy dołączyć, to:

    Statut organizacji

    Protokół założycielski (w przypadku stowarzyszenia)

    Listy członków założycieli (jeśli dotyczy)

    Akt notarialny (w przypadku fundacji) Po złożeniu wniosku, sąd ma 7 dni na podjęcie decyzji o rejestracji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, organizacja zostaje wpisana do KRS.

5. Uzyskanie numerów REGON i NIP

Przy zarejestrowaniu organizacji w KRS, automatycznie organizacja uzyskuje również numer

    REGON – numer identyfikacyjny w systemie statystyki publicznej, który jest nadawany przez Główny Urząd Statystyczny.

    NIP – numer identyfikacji podatkowej, który jest wymagany do prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozliczania podatków.

6. Wpis do CRBR

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to rejestr, który został wprowadzony w Polsce w 2020 roku w celu zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr ten zawiera informacje o beneficjentach rzeczywistych podmiotów gospodarczych działających w Polsce, w tym również fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji.

Nowe podmioty gospodarcze muszą się zgłosić do CRBR w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania podmiotu do KRS.

UWAGA: Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie 14 dni od dnia wpisu do KRS, a w przypadku zmiany danych w rejestrze, w terminie 14 dni od dnia powstania tej zmiany, a także podanie w CRBR danych niezgodnych ze stanem faktycznym może spowodować nałożenie na podmiot gospodarczy kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.

  1. Załóż konto bankowe
  2. Zgłoś organizację w Urzędzie Skarbowym na formularzu NIP-8 (21 dni od dnia wpisu)